czwartek, 10 stycznia 2019

Pamiętnik 8-bitowego wojownika,Książka od wydawnictwa: wydawnictwo Jaguar
Autor: Kid Cube
Tłumacz: Michał Zacharzewski
Kolejno tomy: tom 1 -Pamiętnik 8-bitowego wieśniaka wojownika, tom 2- Pamiętnik 8-bitowego wojownika od ziarna do miecza, tom 3- Pamiętnik 8-bitowego wojownika craftingowe sojusze,tom 4- Pamiętnik 8-bitowego wojownika Ścieżka diamentu.
Data premiery: 2018 rok
Liczba stron: każdy z tomów ma około 250 stron
Cena: każdy z tomów kosztuje około 28 zł
Ocena: 6/6


Przyznam się bez bicia, że nigdy nie spotkałam się z takiego rodzaju serią i ogólnie książkami. Powiedziałabym raczej, że to taka forma większego komiksu, ponieważ w środku znajduje się całkiem sporo ilustracji ze świata Minecrafta. Nigdy nie interesowałam się tą grą a już szczególnie książkami z tej serii, ale dzięki namowom mojego brata otrzymałam tą serię książek od wydawnictwa Jaguar. 
Byłam pewna, że nie będę chciała ich czytać, że brat zapozna się z treścią, a potem mi je streści, ale stwierdziłam, że jako dobra recenzentka nie mogę tak od tak zostawić tej serii i zrecenzować ją po macoszemu. Więc zaczęłam zagłębiać się w te historie, następnie zaś sięgnęłam po grę i kurcze... przepadłam. Mam aż dwadzieścia trzy lata i takie rzeczy mi w głowie, ale w momencie kiedy coś jest na tyle dobre, to naprawdę człowiek aż sam do tego lgnie.
Czym tak naprawdę jest ta seria? A no mianowicie, są to historie opowiadane przez postacie fantastyczne, które występują w grze Minecrafta. Wojownik opisuje w tych komiksach swoje życie, więc powiedziałabym ,że ta formuła przybiera raczej formę pamiętnika. Możemy tam znaleźć naprawdę ciekawe opisy z jego świata, tego jak buduje, co robi całymi dniami, jak spędza noce, jak ucieka przed niebezpieczeństwem, ponadto nawet czasami komentuje swój ubiór. W książce nie mogło zabraknąć też wspaniałych ilustracji, które naprawdę na moje oko są wykonane na wysokim poziomie.
Należy wspomnieć, że te książki nie są dla wszystkich, a raczej dla osób które są zaznajomione z tą grą, znają się na języku i w pewien sposób przyswoili już sobie pewne pojęcia.  To naprawdę bardzo ciekawy zabieg, fajnie że Autor wprowadził specjalistyczny język związany z grą, np. zombiaki i inne postacie, które przewijają się w grze. To sprawia, że książka staje się jeszcze bardziej realna dla takiego fana i zdecydowanie lepiej się ją czyta. 
Po drugie, wydaje się być mogło, że w tych książkach nie ma nic ciekawego poza oczywiście tą formą pamiętnikarką i krótkimi informacjiami na temat głównego bohatera. No nic bardziej mylnego! W momencie kiedy wczytamy się w te serię, to nie tylko poznajemy Runta ale i jego przyjaciół, jego świat, marzenia, miejsce zamieszkania, cele... I tak naprawdę z tego wszystko po czasie może zarysować się naprawdę fantastyczna fabuła na bardzo wysokim poziomie.  Muszę przyznać, że ta seria mnie wciągnęła, pochłonęłam ją naprawdę bardzo szybko, ponieważ właśnie ta fabuła sprawiła, iż byłam ciekawa dalszej historii głównego bohatera. Ciekawiło mnie co dalej się wydarzy.
W tej książce zostaje poruszanych naprawdę wiele tematów, bohater ma jedynie 12 lat, więc są przedstawione tutaj raczej czasy szkolne, ponadto jego zmagania i przeciwności losu, zaprezentowany jest magiczny las, zombiaki o których wcześniej już wspomniałam.  W książce zostali przedstawieni nie tylko jego przyjaciele ale też wrogowie... to również bardzo ciekawe, ponieważ Autor pokazuje jak właśnie taki 12- letni bohater radzi sobie z wrogami i walczy z przeciwnościami losu.
Historie te są napisane w bardzo lekki i przyjemny sposób, tak że naprawdę nawet osoby, które wcześniej nie czytały i nie grały w Minecrafta będą mogły po pewnym czasie zorientować się w fabule. Sama akcja jest miejscami bardzo zabawna, więc to nie tylko historia z fabułą, ale również bardzo ciekawa, śmieszna i fascynująca książka z naprawdę niesamowitymi ilustracjami, które jeszcze bardziej umilają nam czytanie.


Opis fabuły 

Pamiętnik 8-bitowego wojownika, to historia Runta, 12- letniego chłopca, który pragnie zostać wojownikiem. Skrycie od dawna o tym marzył, ale jedynie kim w danym momencie był to wieśniakiem. Pewnego razu nasz bohater miał sen, w którym to stał się właśnie tym wymarzonym wojownikiem. Mógł walczyć w swojej wiosce i bronić innych przed endermami. Nie dość, że waleczny to jeszcze taki, który niczego się nie boi, bo jest w stanie spojrzeć złu w oczy. Śniło mu się, że jest waleczny, że jest w stanie pokonać prawie każdego zombiaka, że nic nie stanie mu na przeszkodzie aby odnieść sukces.
Jego świat realny nie jest już taki fantastyczny jakby się to mogło wydawać. W świecie, w którym żyje jest dwunastoletnim chłopcem skazanym na szkołę, niestety... Prawda jest taka, że jego rodzice pragną przekazać mu ziemię aby też został wieśniakiem, farmerem. Dla Runta to zbyt pospolite, ponieważ pragnie walczyć i ocalać wioskę przed ogromnym złem. Lecz pewnego razu wszystko ulega zmianie, chłopiec ma jednak nietypową szansę. Okazuje się, że pięcioro najlepszych uczniów będzie mogło przejsć odpowiednie szkolenie i stać się kimś wyjątkowym...
Drugi tom już przybiera nieco na sile, akcja stale nabiera tempa, staje się bardziej zawiła i zakręcona, zdecydowanie więcej tu fantastyki i ciekawych opisów. Pojawia się tutaj wszystko co złe, a mianowicie zombiaki, fantastyczny las, ponadto w pewnym momencie zaczyna pojawiać się pigman, którego tak bardzo wszyscy się boją. Runt musi to wszystko wziąć na swoje barki ale jakby tego jeszcze było mało to dodatkowo musi współpracować z dziewczyną, która go irytuje i raczej nie przypada mu do gustu. Nie zapominajmy o tym, że stala trwa rywalizacja w szkole o wymarzone miejsce wojownika. Nasz bohater Runt nie może tego przeboleć.
Kolejny tom utwierdza nas w przekonaniu, że Runt powinien zostać kimś wyjątkowym. W tej części całe miasto stale przygotowuje się do wielkich bitew z mobami. Prawda jest taka, że do tych ataków dochodzi coraz częściej, niestety. A wioska i jego mieszkańcy muszą się przed nimi bronić. Na szczęście poddani mają swoich wojowników - Runta i wielu innych ,którzy stoją w obronie. Bohater nasz nie jest sam, ma ze sobą swoich przyjaciół - Breeze, Maksema,  Emeralda i Stumpema. 
Część czwarta to kumulacja wszystkich poprzednich. Tutaj bohater nasz musi zmierzyć się z całym złem, które wcześniej nawiedzało wioskę. Jak tego nie zrobi to cała jego okolica i znajomi zginą. Dla niego jest to bardzo ważne i cenne, dlatego pragnie walczyć i chce stanąć do walki z wrogiem. Na dodatek Runt nie jest jeszcze wojownikiem, sprawdzian zbliża się wielkimi krokami, ale jak tu się do niego przygotować kiedy musi strzec i chronić wioskę?Za egzemplarze recenzenckie dziękuję wydawnictwu Jaguar. 

4 komentarze:

  1. Coś idealnego dla mojego przyjaciela który jest fanem Minecrafta. Na pewno, pokażę mu Twoją recenzję. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. W grę grałam, ale książek nie chciałabym poznać :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Kojarzę grę, mój brat w nią gra. Nawet kupiłam mu na święta ,,Przewodnik po Minecrafcie'' ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzentka Doskonała , Blogger