poniedziałek, 11 lutego 2019

Wiedźma opowieści z Wieloświata tom I, Anna SokalskaKsiążka od wydawnictwa: wydawnictwo Lira 
Autorka: Anna Sokalska
Gatunek: Fantastyka
Liczba stron: 412 stron
Data premiery: 6 lutego 2019 roku
Cena: 39,99zł
Ocena: 6/6


To kolejna genialna książka, która już od pierwszych stron zaskakuje. Te klimaty słowiańskie czuć od samego początku. Bardzo podobał mi się motyw łączenia słowiańskiego stylu ze współczesnym światem. To było po prostu dobre, tego chciało się więcej. Trzeba też przyznać, że Autorka stworzyła tutaj wyśmienity klimat. A dodatkowo ten cały świat fantastyczny, te postacie, anioły, to również było przedstawione na wysokim poziomie i zdecydowanie dograne w każdym calu.
Od razu mówię, że jest to dopiero pierwszy tom serii, także ta książka zdecydowanie nie jest końcem tej fascynującej i oryginalnej historii.
Po drugie, tak jak wcześniej wspomniałam, według mnie jest to niezwykle oryginalna książka. Okey, obecnie jest popyt na klimaty słowiańskie  Akcja niby rozgrywa się we Wrocławiu, choć wątki poboczne, np. wprowadzenie toczy się jakieś pięćset lat wstecz. Szczerze, uwielbiam takie klimaty. Jak tylko zaczęłam czytać to wprowadzenie to poczułam się tak jakbym czytała Wiedźmina. Przyznać trzeba, że jednak nie każdemu może ta książka przypaść do gustu. To coś na zasadzie love or hate. 
Ta seria i ogólnie postać Jasnej osadzona w tutejszych czasach, od razu skojarzyło mi się to z filmem ,,Goście goście", który kocham ponad wszystko. To właśnie kolejny aspekt, który zachęcił mnie do przeczytania tej książki.
I muszę zwrócić uwagę na jedną rzecz. O ile początek trzyma się w idealnym klimacie, cała akcja idealnie odwzorowuje cały potencjał, to te pierwsze strony były nieco ciężkie. Okey, piękne, to na pewno, ale trudne pod względem językowym. Trzeba było się troszkę namęczyć przy nich. Potem już nie było z tym problemu, czytało się tę historię z przyjemnością.
Troszkę denerwowała mnie postać Jasnej. Z początku silna i potężna, a w naszych czasach taka nijaka. Niby wiedziała czego chce, ale nie do końca. Szczerze, to tak naprawdę bardziej zainteresowała mnie postać Niny. To typowa silna kobieta, dobrze wykreowana. Przebijała się przez kolejne tomy, była po prostu silna.
I w większym stopniu przypadł mi sam wątek miłosny pomiędzy Niną a Dawidem. To nie było przesłodzone love story, tylko pokazanie uczucia w sposób normalny, codzienny.
Warto trochę więcej wspomnieć o tym świecie fantastycznym, bo przecież to w sumie fantastyka. Tutaj trzeba zdecydowanie zwrócić uwagę i nieco skupić się na tym co Autorka chciała nam przekazać poprzez tworzenie aniołów, szamanów, baba jagi... To może brzmieć nieco dziwnie, ale kiedy już wciągniemy się w tę książkę, to po prostu przyzwyczajamy się do tego.

Opis fabuły

Początek historii jest ulokowany jakieś pięćset lat wstecz, w momencie kiedy poznajemy główną bohaterkę Jasną. Owa dziewczyna ma siostrę, która kocha nad życie, jednak zostaje ona zabita, a na Jasną zostaje rzucona klątwa, aby ta nie mogła pomścić śmierci ukochanej siostry. 
Bohaterka zostaje całkiem sama, budzi się w naszym świecie, zupełnie niczego nieświadoma. Jednak jest na tyle silna, aby walczyć o swoje, ma siłe i chęci do poznawania nowego. Na początku widzimi jak Jasna wciąga się w ten świat, jak przy pomocy Niny oraz Dawida poznaje to wszystko na nowo. Z czasem jednak przypomnia jej się sens wszystkiego. Bohaterka pragnie zemścić się za wyrządzone jej wcześniej krzywdy, pragnie dorwać szamana, który rzucił na nią klątwę.
Ten świat jest pełen wiedźm, demonów, wilkodłaków, łapiduchów, szamanów, aniołów śmierci. Całkiem sporo jak na postacie szamańskie... Owe magiczne kreatury spotykają się w dwudziestym pierwszym wieku, we Wrocławiu. Każde z nich zaś tworzy już swoją odrębną historię...


Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Lira. 


4 komentarze:

 1. Okładka jest po prostu przepiękna ;* Muszę się koniecznie zapoznać z tą powieścią ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda "klimaty słowiańskie" mają teraz duże wzięcie. Ale napisanie czegoś dobrego w tym kręgu jest trudne. :) Mam zamiar sięgnąć po tę książkę z nadzieją, że się nie zawiodę. ;)

  DomiCzyta

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam ciekawa recenzji tej książki i ciesze się, że ma tak wysoką notę :)
  Pozdrawiam,Pola z https://czytamytu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaczytana na zabój7 marca 2019 12:32

  Ta książka naprawdę mi się spodobała :) Zazwyczaj nie czytam fantasy, ale ta mnie wciągnęła na dobre!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzentka Doskonała , Blogger