wtorek, 14 maja 2019

Wada, Robert MałeckiKsiążka od wydawnictwa: wydawnictwo Czwarta strona
Autor: Robert Małecki
Data premiery: 15 maja 2019 roku
Liczba stron: 536 stron
Gatunek: Kryminał
Cena: 39,90 zł
Ocena: 6/6

Bardzo bałam się, że Autor nie zachowa tego klimatu i tego ,,czegoś" co występowało w części pierwszej. Na szczęście Pan Robert Małecki spisał się na medal. 
Największym plusem Autora według mnie jest jego lekki styl pisania. Co prawda jest to kryminał, a takiego rodzaju książki niestety nie należą do łatwych, ale na szczęście dzięki talentowi Autora nie ma z tym problemu. Już od początku fabuła staje się dla czytelnika łatwa i przystępna, nie ma tutaj zagmatwanych i niezrozumianych scen, które mogłyby coś skomplikować i utrudnić nam czytanie.
Po raz drugi genialnie wykreowani bohaterowie. Wydaję mi się nawet, że ta część jeszcze bardziej uwypukliła nam charaktery postaci, pokazała ich słabe strony, ich rozterki i życiowe problemy.  I według mnie właśnie to jest w tej książce najfajniejsze. Nie jest to jedynie suchy kryminał, ale również i ciekawa na swój sposób gra z bohaterami. Bez problemu możemy ich poznać od podszewki a przede wszystkim zżyć się z nimi.
Nie martwcie się jednak, poza tym, że są tutaj wątki poboczne, to nie sposób zauważyć, że ten wątek główny - kryminalny jest zajebisty. Szczerze, powiedziałabym nawet, że lepszy niż w Skazie. Ta fabuła niby wydaje nam się taka prosta, czytelna i łatwa, wydaje nam się, że stale znamy złoczyńcę,l głównego podejrzanego, ale to tylko złudzenia. Autor na szczęście tak nami manipuluje, tak miesza nam w głowach, że to jest po prostu piękne. 
Muszę przyznać, że dopiero w tej części tak szczerze i bezwarunkowo polubiłam bohatera -Bernarda Corssa. Jego smutna, życiowa historia jakoś tak na swój sposób mnie urzekła i sprawiła, że naprawdę szkoda mi się zrobiło tego bohatera.
Autor ma w sobie coś takiego, że nie jesteśmy w stanie odłożyć tej lektury nawet na chwilkę. Właśnie myślę, że to głównie przez styl i sposób w jakim Autor pisze tę powieść. Ja szczerze kocham pióro Roberta Małeckiego i uważam go za jednego z lepszych polskich pisarzy.

Opis fabuły

Nadciąga ogromny skwar. Sierpniowe upały zaczynają coraz bardziej przybierać na sile. Z tych upałów zaczyna jednak rodzić się coś niedobrego. W pobliżu jeziora nasz Bernard Cross znajduje osamotniony namiot, a w nim dziwne ślady, ale bez zwłok. Okazuje się, że namiot jest zakrwawiony ale nie ma nigdzie w pobliżu żadnych zwłok ani śladów, które mogłyby wskazywać, że gdzieś  w okolicy popełniono przestępstwo.
Jednak Bernard jak zwykle wykazuje się szczególną wiedzą. Szybko dociera do kolejnych poszlak i zdaje sobie sprawę, że ofiarą jest młoda kobieta. I na pewno nie jest to przypadkowa zbrodnia, powiedziałabym nawet, że brutalna. Lecz to tylko jego przypuszczenia. Nie do końca jest pewien jak to uargumentować, dlatego musi zajrzeć w głąb tej sprawy. Brak jakichkolwiek dowodów, nie ma ani ciała, ani żadnego śladu, ani narzędzia zbrodni, kompletnie nic. 
Prawda jest jednak zaszyta zdecydowanie głębiej, a żeby ją rozwiązać, musi wiele przejść i wiele pokonać na swojej drodze.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Czwarta strona. 

8 komentarzy:

 1. Agnieszka Więckiewicz14 maja 2019 16:46

  Nie znam twórczości Pana Roberta Małeckiego. Ale w ostatnim czasie co raz częściej sięgam po ten gatunek, więc myślę że i na tego autora się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziś jesteś kolejną osobą, która jest zadowolona z tej lektury :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Autora nie miałam okazji jeszcze poznać, ale sporo dobrego o nim słyszałam, więc będę chciała przeczytać jego książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Twórczość tego autora ciągle pozostaje dla mnie tajemnicą. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam same dobre recenzje tej książki, wręcz że to prawdziwa petarda! Muszę ją mieć w swoich czytelniczych łapkach...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nic dziwnego, że towarzyszyły Ci obawy o klimat i to "coś", ale trzeba przyznać, że Robert Małecki doskonale poradził sobie z kolejną częścią. Rzadko zdarza się, aby kontynuacje były tak dobre. Zdecydowanie polecamy wraz z Tobą! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To jedna z tych książek, które muszę przeczytać :)
  Świetny blog, dodaję do obserwowanych.

  Pozdrawiam serdecznie!
  Mój blog

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzentka Doskonała , Blogger