czwartek, 5 września 2019

Na moment przed świtem, Magdalena Wala
Książka od wydawnictwa: Czwarta strona
Autorka: Magdalena Wala
Data premiery: 14 sierpnia 2019 roku
Liczba stron: 344 strony
Gatunek: lit. kobieca/obyczajowa
Cena: 36,90 zł
Ocena: 6/6

Jak tylko spostrzegłam, że ta książka będzie zawierała elementy historyczne i te związane z wojną, to od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać, ponieważ uwielbiam takiego rodzaju książki.
Powieść jest objęta głównie obszarami wojennego Śląska i ludzi, którzy obecnie zamieszkiwali te tereny. Można powiedzieć, że konkretniej jest to jedna miejscowość - Mysłowice. 
A fabułę poznajemy z perspektywy dwóch kobiet.  Adrianny oraz Agnes. Są to dwie, zupełnie inne kobiety, ale wiele je łączy. Od razu może powiem, bohaterka Adrianna - pokazuje nam losy ze strony terazniejszej. A wydarzenia i fabuła związana z Agnes toczy się za czasów II wojny światowej.
Przyznam szczerze, że wątek wojenny bardzo mi się podobał, losy Agnes też są bardzo ciekawe. 
Myślę jednak, że bohaterka Adrianna bardziej mnie zaciekawiła, może przez wzgląd, że w jej życiu więcej się działo. Miała nieudane i nieszczęśliwe małżeństwo i ogólnie smutne życie, z którego nie była zadowolona.
Z drugiej strony idealnie, wręcz perfekcyjnie przedstawiony klimat II wojny światowej. Niemal na każdej stronie czułam strach i zagrożenie jakie mogło spotkać każdą postać w czasie wojny.
Tak jak już wcześniej wspomniałam, że bardzo dobrze jest nakreślony obraz II wojny w tej książce. W ogóle ten małomiasteczkowy klimat i te drobne elementy, sprawiły że ta historia stała się bardzo oryginalna i jedna w swoim rodzaju.
I choć ta książka nie wydaje się zbyt trudna w odbiorze, to trzeba przyznać, że czasami jest zagmatwana i potrzeba chwili skupienia aby zrozumieć pewne wątki.
Jest to bardzo piękna i wybitna książka. Według mnie nie ma ona żadnych minusów, bo o ile bałam się tych fragmentów dotyczących opisów II wojny światowej, to przekonałam się, że było to zbędne, gdyż powieść jest bardzo dobrze napisana. W pewnych momentach byłam dosłownie oczarowana stylem i piórem Magdaleny Wali. Już od pierwszych stron widać, że jest to bardzo dobra i przemyślana książka.


Opis fabuły

W tej serii poznajemy dwie kobiety. Adriannę i Agnes. Adrianna symbolizuje terazniejszość. Ma ona swoje problemy, jest nieszczęśliwą kobietą, ma nieudane małżeństwo i próbuje coś zrobić, aby poprawić swoje życie.
Z kolei Agnes symbolizuje przeszłość w okresie II wojny światowej.  Dziewczyna poznaje pewną historię,  zasłyszaną od starej babki mieszkającej nieopodal na śląskich wsiach.  Ta opowieść motywuje ją do wielkich zmian w swoim życiu. Pragnie ona wiele zmienić.  Chce zyskać na nowo swojego mężczyznę, ponieważ kilka lat wcześniej bardzo go zraniła i na dodatek wprosić się w łaski rodziny. Na jej drodze stają jeszcze pewne sekrety, które są bardzo istotne dla całości.
Adrianna poznaje historię Agnes i widzi wśród niej wiele podonych wątków do swojego życia. Jak się okazuje, to tylko lata je dzielą, ale historie są tak bardzo podobne...


Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Czwarta strona.

3 komentarze:

  1. Agnieszka Więckiewicz7 września 2019 22:44

    Oj lubię takie połączenie. Już zaplanowałam sobie że w październiku po nią sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Na moment przed świtem" to książka nie tylko świetnie napisana, ale i przepełniona emocjami. Obydwa wątki zostały bardzo dobrze wykreowane i doskonale się ze sobą łączą, pokazując, że choć dzieli nas czas - uczucia przeżywamy tak samo. Przyłączamy się do poleceń!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzentka Doskonała , Blogger